Online Destek Hattı
 
 


 

İran İksiri İçeriği;

Şahtere Otu ;
Daha çok nedeni belli olmayan ya da tedavi edilemeyen alerjiler üzerinde çok etkili bir bitkidir. Özellikle karaciğer üzerinde etkili olma bu bitkinin alerjilerde kullanılma sebebi de bu olsa gerek.

Şahtere Otunun Faydaları :
İştah salgısını attırır. Safra salgılarını artırıcıdır. Şahtere otu ;dâhili olarak başlıca karaciğer ve safra kesesi problemleri için kullanılmaktadır.İdrar söktürücü etkisi vardır...

İndiba ;
Anayurdunun Hindistan, Endonezya ya da Mısır olduğu sanılmaktadır. Anadolu'nun her yerinde ekilmemiş tarlalar, yol kenarları ve bayır sırtlarında yabani olarak yetişir. 50-100 cm. kadar boylanabilen dayanıklı otsu bitkidir.

İndiba'nın Faydaları :
Bedeni güçlendiren kuvvetli bir toniktir. İştah açıcıdır. İdrarı söktürür. Kanı temizler. Müshil etkisi vardır.

ŞAHTERE OTU : Daha çok nedeni belli olmayan ya da tedavi edilemeyen alerjiler üzerinde çok etkili bir bitkidir. Özellikle karaciger üzerinde etkili olma bu bitkinin alerjilerde kullanilma sebebi de bu olsa gerek. Çünkü bu tür rahatsizliklar genellikle karaciger kaynakli olabiliyor. Alerjiler için sahtere otu çayi içilebilir. Sahtere otunun faydalari : Istah salgisini attirir. Safra salgilarini artiricidir. Sahtere otu ;dâhili olarak baslica karaciger ve safra kesesi problemleri için kullanilmaktadir Idrar söktürücü etkisi vardir. Müshil olarak kullanilabilir. Yüksek dozlari müshil ve idrar söktürücüdür, Fakat asiri dozlar ishale ve mide agrilarina sebeb olabilir. Mide dostu bir bitkidir. Tonik olarak cilde yarari vardir. Özellikle kronik kabizlik problemi olanlar için idealdir. Kronik kabizlik için, sahtere otunu diger uygun sifali bitkiler ile karistirarak kullanabilirsiniz. Sahtere otunu uyuz ve diger deri problemleri için de kullanabilirsiniz. Kani temizleyici özelligi vardir. Vücudu terleterek zararli maddelerin atilmasini saglar. Damar sertliginde faydalidir. Mide agrisi ve mayasilda da sikâyetleri giderir Indiba: Anayurdunun Hindistan, Endonezya ya da Misir oldugu sanilmaktadir. Anadolunun her yerinde ekilmemis tarlalar, yol kenarlari ve bayir sirtlarinda yabani olarak yetisir. 50-100 cm. kadar boylanabilen dayanikli otsu bitkidir, ince tüylerle kapli içi bos dallara ayrilan sert yapili gövdesi: alti tüylü, kenarlari disli, rozetler olusturan yapraklari: açik mavi renkli, bazen morumsu taç yapraklariyla haziran-eylül aylari arasinda açan çiçekleri vardir. Toprakta 20 cm. derinlige kadar inen aci sütlü bir kazik kökü vardir. Hindiba, döktügü tohumlariyla çogalir. Hindibanin yapraklarinda inülin ve birtakim sekerler: köklerinde inülin, seker ve intybus adli madde bulunur. Tadi eksi, acimsi olsa da sagliga çok yararli körpe yapraklari toplanip sebze olarak pisirilir ya da çigken salatalara konularak yenir. Bitkinin kazik kökleri sonbaharda topraktan sökülüp kurutulur. Taze kökündeki sütle dag sakizi denilen bir tür sakiz yapilir. Etki ve Kullanim: ? Bedeni güçlendiren kuvvetli bir toniktir. ? Istah açicidir. ? Idrari söktürür. ? Kani temizler. ? Müshil etkisi vardir. Bu etkilerinden yararlanmak üzere, bitkinin sonbaharda topraktan sökülen kökü parçalanarak gölgede kurutulur. Kuru kök parçalarindan 2-3 tatli kasigi alinip suda kaynama noktasina kadar isitilip sonra ates kisilarak 15-20 dakika daha isitma sürdürülür. Böylece hazirlanmis olan dekoksiyondan günde iki kez birer bardak içilebilir. ? Ayrica bedende olusan yangilari azaltir

İNDİBA :Anayurdunun Hindistan, Endonezya ya da Mısır olduğu sanılmaktadır. Anadolu'nun her yerinde ekilmemiş tarlalar, yol kenarları ve bayır sırtlarında yabani olarak yetişir. 50-100 cm. kadar boylanabilen dayanıklı otsu bitkidir, ince tüylerle kaplı içi boş dallara ayrılan sert yapılı gövdesi: altı tüylü, kenarları dişli, rozetler oluşturan yaprakları: açık mavi renkli, bazen morumsu taç yapraklarıyla haziran-eylül ayları arasında açan çiçekleri vardır. Toprakta 20 cm. derinliğe kadar inen acı sütlü bir kazık kökü vardır. Hindiba, döktüğü tohumlarıyla çoğalır. Hindibanın yapraklarında inülin ve birtakım şekerler: köklerinde inülin, şeker ve intybus adlı madde bulunur. Tadı ekşi, acımsı olsa da sağlığa çok yararlı körpe yaprakları toplanıp sebze olarak pişirilir ya da çiğken salatalara konularak yenir. Bitkinin kazık kökleri sonbaharda topraktan sökülüp kurutulur. Taze kökündeki sütle dağ sakızı denilen bir tür sakız yapılır.